• 01.jpg

Spotkanie z p. Teofilą Kołodenną

 
28 maja 2014 r. w szkolnej auli odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych z panią Teofilą Kołodenną.
Pani Teofila Kołodenna opowiedziała uczniom o wielkiej tragedii, która spotkała jej rodzinę w czasie II wojny światowej – zesłanie na daleką Syberię w 1940 r. Zapamiętała wszystko z najdrobniejszymi szczegółami.
W 1940 roku Teofila Kołodenna miała 12 lat. Mieszkała z rodzicami i rodzeństwem we wsi Chodaczków Wielki koło Tarnopola. Ojciec był szewcem, matka krawcową. Żołdacy przyszli po jej rodzinę o piątej nad ranem, a potem zabrali wszystkich na stacje do bydlęcych wagonów. W jednym wagonie, w strasznych warunkach jechało 56 osób. W czasie podróży umarł jej dziadek. Nie wiadomo do dzisiaj, gdzie zabrano jego ciało.

Rodzina pani Teofili trafiła do osady Dwoje Ustie w Krasnojarskim Kraju. Jej rodzina była w grupie 140 tys. Polaków wywiezionych na Syberie 10 lutego 1940 r.
Od stacji trzy dni jazdy saniami po zamarzniętym Jeniseju. Pięć rodzin trafiło do jednego baraku z nieociosanych bali, z których wyłaziły pluskwy. Świerzb powodował rany na całym ciele. Ludzie chorowali na kurzą ślepotę, na ropne guzy na głowach. W takich warunkach na świat przyszedł jej najmłodszy braciszek Janek.

Kiedy Hitler zaatakował Związek Radziecki w 1941 roku, nastąpiła tzw. „odwilż”. Wtedy przestano ich pilnować, można się było poruszać, ale głód był jeszcze większy.
W 1943 roku ojciec pani Teofili trafił do wojska. Matka zmarła, prosząc czuwającą przy łóżku córkę, żeby się modliła za jej szybką śmierć, bo już nie może cierpieć. Jako 16-letnia dziewczyna sama przez dwa lata walczyła o przetrwanie  dla siebie trójki młodszego rodzeństwa w wieku 14, 8 i 4 lat.

- Budzi mnie nocami widok ludzi w spiczastych czapkach – powiedziała pani Teofila - Każdy hałas przypomina mi tamto łomotanie do drzwi.

Osiągnięcia (PG2)

Szukaj w serwisie

Kontakt

Zespół Szkół w Prudniku
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej
Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II
ul. Dąbrowskiego 2; 48-200 Prudnik
tel./fax. +48 77 406 89 25 (PSP 4)
tel. +48 406 71 10 | fax. +48 406 71 12 (PG 2)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour