Projekt - "Jeseniki dla Wszystkich".

Zespół Szkół w Prudniku uczestniczył w projekcie polsko-czeskim „Jeseniki dla Wszystkich”.

Dnia 06.01.13.- tj. w niedzielę uczniowie szkoły PSP4 i PG2 w Prudniku wyjechali do Vrbna pod Pradědem na projekt integrujący polską i czeską młodzież. Nasi rówieśnicy przyjechali z ZS Janáčkovo náměstí v Krnově.

Szczęściarzami, którzy mogli pojechać do Czech na cały tydzień, byliśmy również My- Mózg i Nadworny Tłumacz.
Pierwszego dnia, po krótkiej, aczkolwiek obfitującej w zakręty (niektórzy ledwo wytrzymali te zawijasy) drodze, dotarliśmy do hotelu Centrum-Stone.

Obejrzeliśmy wszystkie zakamarki naszego miejsca zakwaterowania, odkrywając m.in.:
Tor do kręgli, bilard i... telefony stacjonarne, dzięki którym mogliśmy się porozumiewać z osobami przebywającymi w innych pokojach, bez ruszania się z łóżka.
Największa (i główna) atrakcja całego obozu, czekała nas dopiero po południu, kiedy udaliśmy się na stok
http://skiarealvrbno.cz/, by sprawdzić nasze umiejętności (lub ich brak).

Zanim dotarliśmy do wyciągu, musieliśmy przejść kawałek drogi, toteż zapał co niektórych trochę się ostudził.
Nie ma to jak wędrować po oblodzonej górce z butami narciarskimi na plecach.
Nasze humory poprawiły się jednak, gdy w końcu podzielono nas na grupy zgodnie z poziomem jazdy.

Później mogliśmy udać się do hotelu na spotkanie. Schodzić z góry jest o wiele, wiele łatwiej.
Wieczorem zebraliśmy się wraz z innymi uczestnikami, by omówić plan na następny dzień. Od tej pory codziennie wieczorem organizowane były spotkania, na których poznawaliśmy nawzajem nie tylko naszych rówieśników, ale także ich hobby i kulturę.

Niezależenie od tego, jak krótko spaliśmy poprzedniej nocy, budziliśmy się (a raczej budzono nas) o 7.30, świeży i wypoczęci.
Każdego dnia spędzaliśmy około 5 godzin na stoku (rano i po południu) doskonaląc naszą jazdę. Wracaliśmy zmęczeni, niektórzy posiniaczeni (odbyło się bez większych zranień), ale zawsze mieliśmy ochotę, by jeszcze chwilę pojeździć. Nic dziwnego- uczyli nas wspaniali instruktorzy, zarówno z Polski, jak i z Czech.

W środę wybraliśmy się do aquaparku w Bruntalu, gdzie odpoczywaliśmy w saunach i jacuzzi, a także pływaliśmy w basenach. Po tej atrakcji i długim wypoczynku w hotelu, zabrano nas na wieczorną jazdę. Niektórzy z nas po raz pierwszy jeździli przy blasku gwiazd i lamp, ale na wszystkich zrobiło to ogromne wrażenie. Niestety śnieg był ubity, a niektóre miejsca świeciły lodem, toteż trzeba było uważać, żeby nie upaść na twardy grunt.
Zarówno grupy narciarzy, jak i snowboardzistów mogły zjeżdżać swobodnie, nie wykonując przy tym tylu ćwiczeń, co we wcześniejszych dniach.

Nazajutrz wróciliśmy do normalnego planu z jazdami odbywającymi się tak jak wcześniej.
W piątek zabrano nas na wycieczkę do Karlovej Studanki, gdzie mogliśmy napić się wody z tego uzdrowiska. Sporo osób zostało natartych śniegiem (którego w Czechach podczas naszego pobytu spadło naprawdę dużo), toteż zadaniem na później było wytrzepanie wszytkich kurtek i butów z białego puchu.

Po południu odbyły się zawody w slalomie. W kategorii dziewczyn zatryumfowały Polki, które wszystkie zjechały w tej samej sekundzie:
1 miejsce- Julia Apanowicz
2 miejsce- Dominika Placzek
3 miejsce- Ela Małkowska
4 miejsce- Patrycja Apanowicz

Dobrze poszło również snowboardzistkom:
1 miejsce- Martyna Wereta
2 miejsce- Julia Szczepańska

Niektórzy zaliczyli efektowne wywrotki (że też nie było za nie nagród!), ale większości poszło w tych zawodach bardzo dobrze.
Wieczorem odbyło się rozdanie nagród i upominków, a także pożegnalna dyskoteka. Hitem na niej okazała się polska piosenka- "Ona tańczy dla mnie"
Przetańczyliśmy wspólnie około 3 godziny, na końcu wymieniając się adresami i numerami telefonów.
Czesi odbyli też z nami wywiad, który wkrótce pojawi się na internecie ;)
Z żalem żegnaliśmy się z nowymi kolegami i koleżankami. Cieszyliśmy się z nabytych znajomości i umiejętności, ale było nam przykro, że wyjeżdżamy już następnego ranka.

Na całe szczęście zielona noc się udała (co TROCHĘ poprawiło nasze humory)- klamki posmarowane, później pościerane, śniadanie zjedzone i wyjazd do domu 12.01.13.
Każdy wedział, że tego niesamowitego wyjazdu będzie mu brakować. Już w drodze tęskniliśmy za ośnieżonym pagórkiem, wyciągiem, widokiem z okna i ludźmi, których mogliśmy tam poznać. Pragniemy też zobaczyć się z nimi w przyszłości, jeśli taki obóz (na co mocno liczymy) znów zostanie zoorganizowany.

Uczniowie Zespołu Szkół w Prudniku
pragną złożyć szczególne podziękowania:
Pani Dyrektor Zespołu Szkół – Krystynie Wróblewskiej

Panom: Wojciechowi Fischerowi, Zbigniewowi Sokołowskiemu, Łukaszowi Kublickiemu, Oldzie Mican,
a także instruktorom z Czech: Kristnie, Lucie, Maciejowi i Wojciechowi

Za organizację, koordynację wyjazdu, oraz wspólnie spędzony czas, który zapamiętamy na zawsze.

Dziękujemy!
Marta Bochenek i Karolina Isalska, wraz z całą resztą Szczęściarzy!