• 01.jpg

„W poszukiwaniu szczęścia”

 

W ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii uczniowie klasy IVc uczestniczyli w projekcie, który realizował ścieżkę edukacyjną pod hasłem „W poszukiwaniu szczęścia” (z zakresu przedmiotów humanistycznych).

Celem projektu było pokazanie dzieciom, że szczęście jest blisko nich, w relacjach międzyludzkich, a rzeczy materialne o których marzą, są jedynie jego dopełnieniem. Działania, które były realizowane w ramach tej ścieżki uświadomiły dzieciom, że mogą być szczęśliwe w każdej sytuacji pod warunkiem, że naprawdę zrozumieją na czym ono polega. Praca nad projektem gry planszowej wprowadziła uczniów w tematykę szczęścia w sposób dla nich przystępny, łatwy i atrakcyjny.

Na pierwszym spotkaniu – 04 kwietnia 2014 r (piątek) uczniowie dyskutowali wraz z opiekunami na temat doświadczania szczęścia w życiu codziennym. Dzieci odpowiedziały na cztery kluczowe pytania tj. Czym dla nich jest szczęście? W jaki sposób należy szukać szczęścia? Czy warto zabiegać o szczęście? Czy szczęście jest możliwe do osiągnięcia w realiach szkolnych? Dzięki temu powstał plakat, na którym zapisano odpowiedzi i wnioski oraz mapa myśli. Następnie przeprowadzony został mini turniej gier planszowych przyniesionych przez uczniów na zajęcia. Gry sprawiły wiele radości i zabawy.

 
   

Na zakończenie uczniowie postanowili zorganizować mini turniej gier planszowych, które sami stworzą. Do wspólnej zabawy zdecydowali zaprosić uczniów klasy VI a.

Na kolejnym spotkaniu – 05 kwietnia 2014r (sobota) uczniowie zapoznali się z różnymi rodzajami gier planszowych. W trakcie pracy w grupach dzieci proponowały ciekawe pomysły działań, zmierzające do opracowania autorskich gier planszowych. Uczniowie zapoznali się z przykładowymi zadaniami, które należało wykonać aby powstała interesująca gra planszowa na przykład: ( ułożenie treści fabuły gry planszowej, układanie regulaminów, zaprojektowanie plansz do gier, kostek i pionków).

Na trzecim spotkaniu – 11 kwietnia 2014r (piątek) uczniowie przystąpili do projektowania autorskich gry planszowych. Cała grupa projektowa została podzielona na pięcio- i sześcioosobowe zespoły. W pierwszej kolejności uczniowie zajęli się ułożeniem treści  fabuły z motywem szczęścia i instrukcji do własnej gry planszowej. Gotowa fabuła stanowiła punkt  wyjścia do dalszych działań zespołu. Następnie uczniowie klasy IVc zaprojektowali i wykonali plansze do gier, jak również wykonali kostki, pionki oraz inne akcesoria. Na koniec wykonali karty zawierające pytania, zadania i polecenia. Ostatnim etapem było przeprowadzenie turnieju testowego.  
  26 kwietnia 2014r (sobota) zorganizowany został mini turniej gier planszowych „W poszukiwaniu szczęścia”, w którym wzięli udział zaproszeni uczniowie klasy VI a. Uczestnicy turnieju zostali przywitani i zajęli miejsca przy wyznaczonych stanowiskach. Po odczytaniu instrukcji do gier przystąpiono do zabawy. Gra okazała się bardzo atrakcyjną formą spędzenia sobotniego popołudnia i sprawiła graczom wiele radości i szczęścia. Wszyscy, którzy zajęli pierwsze miejsca podczas turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

Opiekunowie projektu:
Barbara Tobik i Wioleta Wróblewska

 

Osiągnięcia (PG2)

Szukaj w serwisie

Kontakt

Zespół Szkół w Prudniku
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej
Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II
ul. Dąbrowskiego 2; 48-200 Prudnik
tel./fax. +48 77 406 89 25 (PSP 4)
tel. +48 406 71 10 | fax. +48 406 71 12 (PG 2)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour