• 01.jpg

Listy dla ziemi - wywiad z p. Iwoną Siembida

Zapraszamy do lektury wywiadu jaki przeprowadziła p. Daria Urbańska z nauczycielem PSP nr 4, panią Iwoną Siembida (szkolnym koordynatorem projektu "Listy dla Ziemi").

Spisali się na medal, zdobyli poparcie internautów i wygrali. O tym, co działo się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Prudniku podczas akcji Listy dla Ziemi i jak odmieniła ona lokalne środowisko, opowiada Iwona Siembida, koordynatorka akcji w prudnickiej placówce.

Dlaczego Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku postanowiła się włączyć do akcji Listy dla Ziemi?

Z Fundacją Ekologiczną Arka współpracujemy już od 2006 roku, aktywnie włączając się m.in. w obchody Dnia Czystego Powietrza. Bardzo podobają mi się pomysły i inicjatywy Fundacji, a Listy dla Ziemi nie były w tym względzie wyjątkiem.

wywiad pojawił się na łamach Tygodnika Prudnickiego

 Co więcej, działaniami edukacyjnymi w naszej placówce zajmuję się już od 1994 roku i Listy dla Ziemi były kolejnym, ważnym wyzwaniem.

Najważniejszy był jednak sam cel – podjęcie działań, które naprawdę mogą coś zmienić, które nauczą dzieci, jak żyć, nie szkodząc przyrodzie, zaangażują ich rodziców i całą lokalną społeczność. Dodatkowo, temat I edycji akcji był niezwykle ważny, ponieważ wchodziła w życie nowa ustawa śmieciowa i chcieliśmy wesprzeć gminę w organizacji działań edukacyjnych i promocyjnych, gdyż wszyscy czuli się odrobinę niedoinformowani i zagubieni. Z uwagi na to, że w działaniach ekologicznych jesteśmy jedną z wyróżniających się szkół na terenie naszej gminy temat nie był nam obcy. Skuteczna i sensowna edukacja była jak najbardziej potrzebna.

Jak przy okazji akcji spisały się dzieci? Czy chętnie angażowały się w działania?

Dzieci jak zawsze spisały się na medal. W inicjatywy realizowane w ramach Listów dla Ziemi, które trwały u nas przez miesiąc, włączyli się uczniowie klas I-III oraz zaproszeni uczniowie klas IV i V, w sumie przeszło 200 osób. Dzieci uczestniczyły w konkursach: na najciekawszy list i ekologicznym, odbyła się praktyczna nauka segregacji połączona z prezentacją nowoczesnego sprzętu z ZUK, wykonano instalację znaku recyklingu z plastikowych butelek na boisku szkolnym. Jedną z inicjatyw, którą podjęła grupa uczniów z klas: Ia, IIa, IVb wraz z opiekunami, było posadzenie 100 sadzonek drzew lipy w Nadleśnictwie Dębowiec. Bezpośredni kontakt z przyrodą i nowe wyzwanie wzbudziły u dzieci wielki entuzjazm i zapał do pracy. Po fachowej instrukcji pracowników Nadleśnictwa Prudnik dzieci same wykopywały dołki, wkładały sadzonki i dumne były z efektu końcowego. Na zakończenie akcji posadziliśmy przy szkole pamiątkowy buk czerwonolistny, ufundowany przez Nadleśnictwo Prudnik. Zresztą, nie tylko uczniowie zaangażowali się na 100 procent. Wychowawczyni klasy I a, a także opiekunowie klas I-III przygotowywali dzieci do konkursów. Wspierali nas rodzice, pomagając dzieciom w gromadzeniu różnorodnych materiałów do konkursu plastycznego „Coś z niczego”, wykonując recyklingowe stroje do przedstawienia oraz biorąc czynny udział w kolejnych etapach akcji. Nie pierwszy raz zresztą tak było. Od 1997 roku dzieci zbierają aluminiowe puszki po napojach rywalizując w konkursie o tytuł „Na najlepszego poszukiwacza aluminiowych puszek” i w te działania angażują się całe rodziny i znajomi.

A jak na akcję zareagowało środowisko lokalne?

Temat w środowisku lokalnym był mocno nagłaśniany i szeroko dyskutowany. Wszystko dzięki temu, że wsparło nas wiele osób i instytucji, a zwłaszcza Gmina. Do współpracy udało mi się zaprosić naszą panią poseł Janinę Okrągły, która objęła honorowy patronat nad akcją oraz Nadleśnictwo Prudnik, Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania, Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Zakład Usług Komunalnych. W ramach przygotowań do pisania listów odbyło się spotkanie uczniów i wychowawców z pracownikami Nadleśnictwa Prudnik, którzy przygotowali niezwykłą lekcję przyrody z prezentacją multimedialną pod hasłem „Czy nasze lasy są czyste?”. Wszyscy zaproszeni goście ufundowali dzieciom nagrody w różnorodnych konkursach. Nasze działania dokumentowałam i nagłaśniałam za pomocą zdjęć i filmików, sprawozdań, artykułów na stronę internetową szkoły i opolskiego Kuratorium Oświaty, Facebooka oraz prasy lokalnej. Nie można też nie wspomnieć o udzielonym przeze mnie wywiadzie dla Radia Opole oraz promowaniu naszych działań przez opolskie i prudnickie media, takie jak Nowa Trybuna Opolska, Tygodnik Prudnicki i Prudnik24, bo to dzięki nim o akcji dowiedziało się tak wiele osób.

A jak akcja odmieniła i społeczność szkolną i mieszkańców Prudnika?

Działania realizowane przez dzieci z całą pewnością dały wszystkim do myślenia. Niebagatelne znaczenie miało też samo zwycięstwo w konkursie na Najlepszą inicjatywę. Pierwsze miejsce to powód do dumy i radości, wielkie wyróżnienie na tle kraju. Ale pierwsze miejsce podnosi też poprzeczkę, bo czujemy, że powinniśmy dawać dobry przykład. To jest dopiero motywacja! W tym miejscu ogromne podziękowania należą się społeczności uczniowskiej, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim sympatykom naszych działań, którzy oddając głosy, umożliwili nam osiągnięcie sukcesu.

Jak szkoła zareagowała na zwycięstwo?

Dyrekcja i całe środowisko szkolne bardzo się ucieszyło na wieść o tym, że zajęliśmy pierwsze miejsce. Ale osiągnięcie sukcesu było możliwe tylko dzięki zaufaniu, poparciu i wielkiemu zaangażowaniu dyrekcji szkoły. W holu szkoły, na honorowym miejscu umieściłam plakat z informacją o zwycięstwie. Otrzymaliśmy również gratulacje z Kuratorium Oświaty w Opolu i od pani Dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania. Jednym słowem była to świetna zabawa i przygoda. Teraz mogę już powiedzieć, że mimo napotkanych trudności podjęcie tej akcji było trafionym pomysłem i sprawiło mi wielką radość i satysfakcję. Dumni ze swoich działań wraz z uczniami cieszymy się ze zwycięstwa! W końcu to ich zasługa! Dla dzieci to ogromna nagroda, że ktoś docenił ich wkład i zaangażowanie.

A jakie plany ekologiczne na najbliższy czas?

Na pewno startujemy w II edycji Listów dla Ziemi. Mam już mnóstwo pomysłów i mam nadzieję, ze uda nam się je zrealizować. Po drodze będziemy też angażować się w inne wartościowe akcje, takie jak Sprzątanie Świata, Ratujmy kasztanowce, Akcja Zwierzak, Dzień Czystego Powietrza, Dzień Ziemi. Być może w tym roku w naszym mieście uda się też ustawić choinkę z plastikowych butelek, jaką miało w zeszłym roku miasto Poznań.

Życzymy powodzenia!

wywiad za zgodą: listydlaziemi.pl
(Fundacja Arka)

Powyzszy artykuł pojawił się również na łamach Tygodnika Prudnickiego.

Osiągnięcia (PG2)

Szukaj w serwisie

Kontakt

Zespół Szkół w Prudniku
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej
Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II
ul. Dąbrowskiego 2; 48-200 Prudnik
tel./fax. +48 77 406 89 25 (PSP 4)
tel. +48 406 71 10 | fax. +48 406 71 12 (PG 2)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour