Kokardy narodowe na 11 listopada.

Prezydent RP Bronisław Komorowski zachęca wszystkich uczniów i nauczycieli, aby w przededniu Święta Niepodległości włączyli się w przygotowanie kokard narodowych. Kokarda narodowa, której przypinanie propaguje Prezydent to rozeta w narodowych barwach (Kancelaria Prezydenta sprostowała nazwę „kokarda narodowa” zamiast „kotylion”). Przygotowywanie kokard narodowych przed Świętami Narodowymi stało się już nie tylko ogólnopolską, ale również naszą lokalną  tradycją. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkół w Prudniku przygotowali warsztaty dla rodziców, na których wspólnie wykonywano kokardy narodowe. W miłej atmosferze przy kawie i ciasteczkach, rozmowach o  domowych zwyczajach związanych z 11 listopada spod rąk mam, babć, wychowawczyń i dzieci wyszło wiele kokard narodowych, które wzbogaciły atmosferę Święta Niepodległości o radość i dumę z barw narodowych.  Przygotowywanie kokard narodowych było „znakiem naszej obywatelskiej wspólnoty”, a jednocześnie doskonałą lekcją patriotyzmu. Kokardy narodowe przekazaliśmy władzom gminy, a uczniowie klas IIa i IIIa rozdawali je  na ulicach naszego miasta Prudniczanom. Akcja ta została entuzjastycznie przyjęta, niejednokrotnie wywoływała wzruszenie. Wszyscy z dumą przykładali do piersi kokardę narodową – „drobny, lecz wyrazisty symbol nowoczesnego patriotyzmu”. Dziękujemy rodzicom za udział w warsztatach i mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do świętowania niepodległości w Waszych domach.

Anna Mączka

więcej zdjęć - kliknij miniaturę