• 01.jpg

Kulturalna Szkoła

Zachęta do uprawiania, rozumienia, umiłowania sztuki teatralnej może rozwinąć się tylko wówczas,
gdy człowiek w okresie wczesnego dzieciństwa nabędzie umiejętności pojmowania specyficznego języka tej dziedziny
i różnych środków jej wyrazu

Maria Signorelli

W nowym roku szkolnym 2013/2014 uczniowie klas I-III Zespołu Szkół w Prudniku - Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 przystąpili do realizacji projektu- drugiej edycji - INTERNETOWEGO TEATRU TVP DLA SZKÓŁ. Jest to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.Dzięki sztuce teatralnej odkrywamy siły i mechanizmy rządzące życiem, dostrzegamy dobro i zło, piękno i brzydotę, radość i smutek.Dzieci w wieku szkolnym są bystrymi obserwatorami reagującymi emocjonalnie, identyfikującymi się z bohaterami i ich losem. Dlatego też szkoła podstawowa wydaje się być idealnym miejscem do kształtowania i modyfikowania odpowiednich postaw u dzieci poprzez edukację teatralną, która rozwija wrażliwość i wyobraźnię człowieka, przygotowuje do twórczych zachowań w życiu społecznym.Dlatego też tak istotnym i  ważnym aspektem projektu jest wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, edukacja artystyczna i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców. Zaproponowany nam  repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale także adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej spełniające funkcje edukacyjne. Jedną z większych zalet tego pomysłu jest to,  że pokazy są bezpłatne dla uczestniczących w nim szkół. Z teatrem " na żywo" ma szansę spotkać się przynajmniej raz w roku prawie każdy polski uczeń. Natomiast uczestnictwo w projekcie umożliwi naszym uczniom obejrzenie spektakli każdego miesiąca bez uszczuplania budżetu domowego rodziców, pokaże inny wymiar wykorzystania  internetu oraz zastosowanie szkolnych tablic interaktywnych. Rok szkolny 2013/2014, 12 września otworzyła  bajka muzyczna "Jaś i Małgosia" według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberto Skolmowskiego z Opery i Filharmonii Podlaskiej; Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

"Jaś i Małgosia" to interaktywny spektakl skierowany do najmłodszych widzów, który wprowadził ich w świat opery i instrumentarium, zapoznał z dziwnie brzmiącymi nazwami, oswoił z dźwiękami, ośmielił  do" wejścia na scenę'' i przyszłego, aktywnego uczestnictwa w sztuce.

Nowatorskim podejściem była zamiana przez reżysera tytułowych bohaterów w instrumenty muzyczne: Jasia w trąbę, Małgosię w flet.

Małgorzata Szostakowska stworzyła niezwykle malarską, dopracowaną w szczegółach scenografię, dzięki której dzieci miały możliwość realnie znaleźć się w prawdziwie bajkowym świecie. Drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy to piernikowy kontrabas. Pod stopami Małgosi rozkwitły leśne kwiaty, po trawie przemykały małe zwierzątka: lis, sowa, królik. Całość emanowała kolorami, ciepłem, pogodą i jak to w bajkach bywa- wszystko skończyło się dobrze, nawet czarownica okazała się poczciwą kobietą, która chciała tylko trochę postraszyć łasujące dzieci.Nasi uczniowie żywo reagowali oglądając transmisję, swoje odczucia wyrażali w różnorodny sposób: głośnym śmiechem, bijąc brawa, śpiewali wraz z aktorami oraz odpowiadali im na zadawane pytania, naśladowali głosy, a kiedy sztuka tego wymagała byli skupieni i uważni.

"Teatr to swobodnie pływający statek, odbijający od przystani rzeczywistości i kierujący się w krainę baśni i cudów", MY już tam właśnie płyniemy.

Koordynator projektu w szkole Iwona Siembida

Osiągnięcia (PG2)

Szukaj w serwisie

Kontakt

Zespół Szkół w Prudniku
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej
Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II
ul. Dąbrowskiego 2; 48-200 Prudnik
tel./fax. +48 77 406 89 25 (PSP 4)
tel. +48 406 71 10 | fax. +48 406 71 12 (PG 2)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour